Čínska výroba

Dátum vytvorenia:

Ceny vzácnych zemín sa neustále zvyšujú.

Volfrám nie je jediný materiál čerpaný rozmarmi čínskej vlády. Niektoré ľahké kovy vzácnych zemín, ako napríklad neodym používaný predovšetkým ako magnet a prazeodymium v ​​leteckých motoroch, tiež výrazne zvýšili cenu. Cena dôležitých prvkov výroby batérií, kobaltu a vanádu, ktoré sú taktiež dôležité v kovopriemysle, boli tiež výrazne zvýšené.

Čína zvýšila cenu vzácnych zemín v roku 2010 o takmer 30%  na svetovom trhu. Následne bolo viac ako sto baní uzavretých kvôli nebezpečenstvu.

Nanovo sa začali trhové otrasy po tom, čo čínska vláda začala prísne dodržiavať vývozné kvóty na volfrám. Z tohto dôvodu čínske vývozy v posledných týždňoch náhle klesli a ceny prirodzene vyskočili. Zdá sa, že tam sú dve veci. Na jednej strane v roku 2011 nedošlo k žiadnej zmen a napriek výraznej diverzifikácii vzácnych zemín a ďalších dôležitých prvkov je Čína, ak chce môže výrazne ovplivniť svetový trh. Hlavným dôvodom je, že môžu byť oveľa lacnejší ako ktokoľvek iný.  (v Spojených štátoch alebo napríklad v Austrálii sú tiež bohatý na zriedkavé populácie, no oveľa drahšie ako Číňania).