Došlo k prelomu v oblasti energie z jadrovej syntézy

Dátum vytvorenia:

Do roku 2050 by mohla byť spustená jadrová elektráreň prvej generácie, ktorá by mohla byť čistejším a bezpečnejším konkurentom pre dnešné jadrové elektrárne.  

Z medzinárodnej spolupráce fyzikov a inžinierov sa dobre podieľajú a hovoria o tom, ako sa vyvíja  výskum, aké prekážky je potrebné prekonať, aby sa plazma dostala do pohybu.

Ak do oceľovej nádrže umiestnime sto miliónov horúci litrovéhý materiál, sa dejú nepekné veci. Akonáhle príde do styku so stenou  nádoby, stena sa odparí a plazma sa ochladí - v prípade dobre fungujúceho taviaceho reaktora je žiaduca nepretržite horúca plazma a neroztaviteľná nádrž. Tento zásadný problém musí byť preto nejakým spôsobom prekonaný. Keď sa elektricky nabité častice pohybujú do magnetického poľa, sily Lorenza sa začnú otáčať okolo magnetických silových línií okolo špirálovej dráhy, kým nedosiahnu hranicu magnetického poľa. Ak by nejakým spôsobom vytvorili magnetické pole, ktoré by uhryzlo vlastný chvost, častice sa od neho neodstránia - to je základná myšlienka magnetickej plazmy.

Plán je teda, že plazma by mala byť magneticky vznášaná v priestore reaktora tak, aby sa nedotýkala steny nádoby. To vyžaduje elektromagnety, pretože permanentné magnety nemôžu produkovať dostatok miesta a dostatočnú geometriu. Lineárnim magnetickým rozostavením - to znamená, veľa roliek vedľa seba - problém je ponechať konečné poľe častíc, čo môže byť znížené o takzvané magnetický zrkadlový efekt, ale po určitých uhlov v nádobe zapríčiní veľké straty, týmto spôsobom nie je možné zostaviť úsporný energetický reaktor. Obaja sovietskej a americkí vedci prišli s konceptom reaktora, ktorý bol základná myšlienka magnetického poľa aby bol uzavretý medzi zohnutými koncami valca. Tak sa zrodili takzvané toroidné magnetické zariadenia. Jednou z variantov, v súčasnosti najrozšírenejšie experimentálne štruktúra tokamaku, ktorý je ruský akronym a znamená, že "toroidná komora z magnetických cievok" (тороидальная камера с магнитными катушками, toroidalnaja Case Camera tvoril naše hlavné katuska). Vývoj Kurchatov Institute, ktorí pracujú v informačnom Jevgenyevics Igor Tamm a Andrej Sacharov Dimitrijevics mená. Ďalšou oveľa zložitejšou štruktúrou je hviezda, ktorú našiel v roku 1951 americký Lyman Spitzer. Vzhľadom na veľmi zložité geometrie je ťažké postaviť, nedávno dosiahla bod superpočítačov, ktoré sú k dispozícii pre tých, ktorí plánujú dostatočný výpočtový výkon. (To je dôvod, prečo sú tokamaky rozšírenejšie.)

Zdroj: https://index.hu/tudomany/2017/10/25/a_legbonyolultabb_dolog_lesz_amit_valaha_ember_epitett/